Ako Otehotnieť? Otehotnenie.sk - portál a eshop.

Otehotnenie.sk je portál a eshop venovaný neinvazívnej liečbe neplodnosti a problémom s otehotnením.

Späť

Epilepsia v tehotenstve

03 February 2014

Pridal: Otehotnenie.sk
Pridané: 22:46, 3.02.2014
Počet zobrazení: 6368

U žien s epilepsiou prebieha tehotenstvo a pôrod zvyčajne úplne normálne. Neexistujú špecifické riziká pre tehotné ženy s epilepsiou. Aj komplikácie počas tehotenstva sa nevyskytujú častejšie ako u žien bez epilepsie.

Epilepsia v tehotenstve

U žien s epilepsiou prebieha tehotenstvo a pôrod zvyčajne úplne normálne. Neexistujú špecifické riziká pre tehotné ženy s epilepsiou. Aj komplikácie počas tehotenstva sa nevyskytujú častejšie ako u žien bez epilepsie. Avšak, tehotenstvo je obzvlášť sledované. Krvný obraz je pravidelne kontrolovaný, aby sa upravilo dávkovanie liekov. Dôvod: Keď sa objem krvi počas tehotenstva zvýši, krv sa zriedi a účinok lieku je slabý.
Avšak pre dieťa existujú určité riziká: Na jednej strane pozostáva nízke genetické riziko, že bude tiež trpieť epilepsiou. Na druhej strane to môže viesť k poškodeniu plodu a mentálnemu postihnutiu, keď jeho matka berie lieky (antiepileptiká, antikonvulzíva). Z tohto dôvodu musia byť lieky veľmi starostlivo zvolené a podávané v nízkych dávkach. Ak v posledných dvoch rokoch nedošlo k epileptickému záchvatu ženy, môže počas tehotenstva vynechať antikonvulzíva, ale iba po konzultácii s lekárom.

Aby sa minimalizovali riziká pre dieťa, odporúčajú sa dodržiavať nasledujúce zásady:
• užívanie kyseliny listovej pred a na začiatku tehotenstva,
• stanovenie AFP okolo 16. týždňa tehotenstva,
• dôkladné ultrazvukové vyšetrenie okolo 20. týždňa tehotenstva,
• v súvislosti s niektorými liekmi na epilepsiu 4 týždne pred termínom užívať 10 mg denne vitamín K, aby nedošlo k zrážaniu
• podávanie vitamínu K po pôrode, aby sa zabránilo mozgovému krvácaniu u novorodenca,
• vykonanie EEG pred narodením.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre